Odvlhčovače vzduchu vám pomôžu zabrániť vzniku plesne
Vlhkosť môže byť v interiéri nebezpečná. Svoje by vám o tom určite vedelo povedať množstvo ľudí, ktorí sa roky snažili odstrániť jej následky. Vyššia vlhkosť môže byť totižto dôvodom vzniku plesne, hniloby drevenej konštrukcie stavby a vzniku vážnych zdravotných problémov ( kožné alergie, opakované zápaly priedušiek, chronický kašeľ, podráždené sliznice, astma,…). Zabrániť vzniku plesne môžete ak sa vám podarí udržať vzdušnú vlhkosť na úrovni, kedy ešte nedochádza ku kondenzácii vodných pár.
Možno si to ani neuvedomujete ale vlhkosť sa u vás môže dostať na vyššiu úroveň veľmi rýchlo. Ľudské telo, dýchanie, živé rastliny, varenie, pranie, sprchovanie, … to všetko produkuje vlhkosť, ktorá sa dostáva do ovzdušia. Len ľudský organizmus dokáže za 24 hodín vyprodukovať cca 2 litre vody (dýchanie, potenie, odparovanie vody z povrchu kože,…)
Vznik plesne
Kedy vzniká pleseň? Vždy keď má na to prijateľné podmienky. Stačí ak sú v ideálnom pomere
• vodné pary: vlhkosť cca 50%
• teplota: 11°C
• kyslík
• spóry
Ak si myslíte, že 11°C v dome nemáte mýlite sa. Interiér vykúrite na 20 – 22°C. Vo vzduchu je isté množstvo vodnej pary, ktorá ale pri tejto teplote nespôsobuje žiadny problém. Ak ale sú v stavbe tepelné mosty (miesta kde dochádza k prestupu teplého vzduchu z interiéru a chladného vzduchu z exteriéru) dochádza tu k náhlemu zníženiu teploty a dosiahnutiu rosného bodu (bod, kedy dochádza ku kondenzácii vodných pár). V mieste tepelných mostov vznikajú ideálne podmienky pre vznik plesní.
Pokiaľ nechcete investovať financie do perfektného zateplenia domu, výmeny okien a odstránenie tepelných mostov v iných častiach domu je vhodné investovať do kvalitného odvlhčovača. Zbaví vás nadmernej vlhkosti v dome bez toho aby ste museli obmedzovať vlastný komfort bývania ( uberať na kúrení, neustále vetrať a pod.).
Ani vzduchotesne postavený dom vás rizika vzniku plesne nezbaví. Vlhkosť sa produkuje v dome, v interiéri. V exteriéri je vždy nižšia. Vetraním sa zbavíte síce vlhkosti, ale aj tepla, za ktoré si budete musieť zaplatiť.
Zmeňte podmienky pre vznik plesní
Stačí zmeniť jednu podmienku a pleseň sa u vás neudomácni. Zbaviť sa kyslíka a spór sa nedá, sú všade okolo nás. Ak zvýšite teplotu zabránite zrážaniu vodných pár vo vzduchu, ale zároveň zvýšite vzdušnú vlhkosť (ktorá hneď ako klesne teplota začne kondenzovať).
Najvhodnejším spôsobom je znížiť vlhkosť a s tým vám výrazne pomôžu odvlhčovače vzduchu.
Princíp fungovania odvlhčovačov je celkom jednoduchý. Zbavia vzduch v miestnosti vodnej pary (nie kyslíka). Nižšia vlhkosť v interiéri na zdravie nemá žiadny vplyv.
Pleseň sa môže zakoreniť aj v obvodových stenách domu, konštrukcii strechy alebo základoch stavby. Ak tomu včas nezabránite náprava vzniknutých škôd môže byť celkom drahá záležitosť. Odvlhčovače vzduchu môžete použiť nie len v obytných častiach domu ale aj v pivniciach, chodbách či v podkroví