Vypestujte si domáce paradajky! Máme pre vás jednoduchý návod
Paradajky alebo rajčiny sú u nás veľmi obľúbeným druhom zeleniny. Dokážeme ich zavárať, vytvárať rôzne jedlá – s mäsom či bez mäsa, pridávame si ich do šalátov či k nátierkam. Pocítite zmenu, keď si dáte domáce paradajky a kupované? Najviac sa líšia vôňou a sladkou chuťou. Ak si chcete aj vy vypestovať domáce paradajky, máte na to priestor, tak prečo to neskúsiť? Všetky inštrukcie a tipy nájdete v článku.
Vysádzanie
Sú 3 základné druhy paradajok – vysoké, stredné a nízke. Pre pestovanie v záhrade sú ideálne vysoké odrody, na balkón odporúčame menšie rastliny. Pestovanie paradajok je najjednoduchšie vtedy, ak sadíte hotové priesady. Ak ste sa rozhodli začať so semiačkami, tak tie najprv zasadíte v interiéri do kelímkov alebo kvetináčov, počkáte kým podrastú a pripravené priesady zasadíte do skleníka alebo exteriéru.
Najlepšia doba na vysádzanie je v priebehu mája. Paradajky sú citlivé na mráz, preto sa netreba ponáhľať. Obľubujú slnečné a teplé stanovisko, ideálna je záveterná strana. Menším odrodám bude po celý čas stačiť aj kvetináč. Čo sa týka pôdy, tak ideálna je hlinito-piesočnatá, s obsahom vápnika, fosforu a draslíka.
Starostlivosť a zber
Ak nájdete paradajkám vhodné miesto, tak budú rásť viac-menej úplne samé. Jediné, čo od vás potrebujú je dostatok vody. Počas celej doby si dávajte pozor, aby sa plody nedotýkali zeme, stonku prichyťte k drevenej podpore, ktorú stačí zapichnúť hneď vedľa paradajky. V prípade, že je v pôde dostatok živín, tak ich ani nemusíte hnojiť. Zálievka je kľúčová počas rastu a tvorenia plodov. Keby pôda príliš preschla, tak sa na plodoch začnú tvoriť praskliny. Obdobie zberu je v lete, no treba odhadnúť správny čas, kedy je každý z plodov dostatočne zrelý.
Ako chrániť paradajky pred škodcami? Jednotlivé rastliny saďte s dostatočným rozostupom. Zabránite tým jednoduchšiemu prenosu škodcov a plesní. Dobrým spôsobom prevencie je aj sadenie paradajok na teplé a slnečné miesto, nie do tieňa. Najčastejšími škodcami paradajok sú pleseň, hniloba, škvrnitosť, vošky a pásavka zemiaková.